Відкрити головне меню

Спортсмен року Швейцарії (нім. Sportler des Jahres der Schweiz) — нагорода, заснована швейцарською газетою «Sport» 1950 року, якою відзначаються найкращі спортсмени року Швейцарії. Після того, як видання було закрите у 1990-і роки, переможців тепер вибирають швейцарські журналісти спільно з телеглядачами. Результати їхнього голосування враховуються порівну при визначенні переможця, хоча більший вплив мають все ж глядачі. Так, коли у 2009 році журналісти обрали переможцем Роджера Федерера, а глядачі — Дідьє Кюша, нагороду віддали останньому. Аналогічний випадок стався у 2005 році, коли представники ЗМІ висловились за Федерера, а глядачі — за Томаса Люті.

ІсторіяРедагувати

Перші 2 роки існування нагороди (1950-1952) вона вручалась лише одному спортсмену, з 1952 по 1970 рік нагородження проходило у двох номінаціях: індивідуальній (спортсмен, чи спортсменка) та командній. У 1971 році індивідуальна номінація була розділена на дві, окремо для чоловіків та жінок. У 1990 році було додано ще дві номінації: найкращий тренер та спортсмен-інвалід. У 2001 введено категорію «прорив року». У 2003 було вручено спеціальну «нагороду честі» Ферді Кюблеру (за видатні досягнення у велоспорті). Наразі є 6 постійних номінацій (спортсмен, спортсменка, команда, тренер, прорив року та спортсмен-інвалід), які вручаються щороку, та одна непостійна (нагорода честі).

ПереможціРедагувати

Рік Спортсмен
Ім'я Вид спорту
1950 Армін Шойрер Легка атлетика
1951 Гуго Коблет Велоспорт


Рік Спортсмен Команда
Ім'я Вид спорту Назва Вид спорту
1952 Йозеф Сталдер Спортивна гімнастика Експедиція на Еверест Альпінізм
1953 Альфред Біккель Футбол EHC Arosa Хокей
1954 Іда Шепфер Гірськолижний спорт двійка Штребель/Шрівер Веслування
1955 Ганс Фрішкнехт Стрільба BTV Luzern Спортивна гімнастика
1956 Маделейн Берто Гірськолижний спорт Експедиція на Еверест Альпінізм
1957 Вальтер Чуді Легка атлетика Янг Бойз Футбол
1958 Крістіан Веглі Легка атлетика Лижний клуб Ле Брассус Лижні перегони
1959 Ернст Фів'ян Спортивна гімнастика четвірка Шеллер/Коттман/Есс/Струелі Веслування
1960 Бруно Галлікер Легка атлетика Естафета 4×100 метрів Легка атлетика
1961 Жерар Баррас Легка атлетика Збірна Швейцарії Футбол
1962 Адольф Матіс Гірськолижний спорт Естафета 4×100 метрів Легка атлетика
1963 Август Голленштейн Стрілецький спорт Збірна Швейцарії Стрілецький спорт
1964 Анрі Шаммартен Виїздка Збірна Швейцарії Виїздка
1965 Урс фон Вартбург Легка атлетика двійка Бюрже/Студах Веслування
1966 Мета Антенен Легка атлетика Грассгоппер Футбол
1967 Вернер Дюттвейлер Легка атлетика Збірна Швейцарії Футбол
1968 Йозеф Гас Лижні перегони олімпійська четвірка Асвальд/Васер/Боллігер/Гроб/Фрьоліх Веслування
1969 Філіп Клерк Легка атлетика команда у складі Бюркі/Фукс/Губшмід/Курманн Велоспорт
1970 Бернард Руссі Гірськолижний спорт Збірна Швейцарії Спортивна гімнастика


Рік Спортсмен Спортсменка Команда
Ім'я Вид спорту Ім'я Вид спорту Назва Вид спорту
1971 Йо Зіфферт Автомобільні гонки Мате Антенен Легка атлетика Командна четвірка Бобслей
1972 Бернард Руссі Гірськолижний спорт Марі-Терез Надіг Гірськолижний спорт Естафета 4х10 км Лижні перегони
1973 Вернер Дьоссеггер Легка атлетика Карін Ітен Фігурне катання Командна четвірка Бобслей
1974 Клей Регаццоні Автомобільні гонки Ліз-Марі Морерод Гірськолижний спорт Збірна Швейцарії Керлінг
1975 Рольф Бернгард Легка атлетика Ліз-Марі Морерод Гірськолижний спорт Командна четвірка Бобслей
1976 Хейні Хеммі Гірськолижний спорт Крістін Стюккельбергер Виїздка Національна збірна Спорт для інвалідів
1977 Мішель Бройле Важка атлетика Ліз-Марі Морерод Гірськолижний спорт Збірна Швейцарії Фехтування
1978 Маркус Ріффель Легка атлетика Корнелія Бюркі Легка атлетика Національна чоловіча збірна Гандбол
1979 Петер Люшер Гірськолижний спорт Деніс Бієлльманн Фігурне катання Національна чоловіча збірна Гандбол
1980 Роберт Ділл-Бунді Велоспорт Рут Келлер Стрибки на батуті двійка у складі Шерер/Бенц Бобслей
1981 Роланд Далхаузер Легка атлетика Деніс Бієлльманн Фігурне катання Національна збірна Гірськолижний спорт
1982 Урс Фреулер Велоспорт Еріка Гесс Гірськолижний спорт четвірка без стернового Нетцле/Трюмплер/Вейтнауер/Сайле Веслування
1983 Урс Фреулер Велоспорт Доріс де Агостіні Гірськолижний спорт командна четвірка Велоспорт
1984 Етьєн Дагон Спортивне плавання Мікела Фіджині Гірськолижний спорт командна четвірка Велоспорт
1985 Пірмін Цурбрігген Гірськолижний спорт Мікела Фіджині Гірськолижний спорт Національна збірна Гірськолижний спорт
1986 Вернер Гюнтер Легка атлетика Марія Валлізер Гірськолижний спорт Національна збірна Хокей
1987 Вернер Гюнтер Легка атлетика Марія Валлізер Гірськолижний спорт ГК Амічітія Цюрих Гандбол
1988 Іпполіт Кемпф Лижне двоборство Френі Шнайдер Гірськолижний спорт двійка Боденманн/Шверцманн Веслування
1989 Тоні Ромінгер Велоспорт Френі Шнайдер Гірськолижний спорт команда з Густавом Ведером Веслування


Рік Спортсмен Спортсменка Команда Спортсмен-інвалід Тренер
Ім'я Вид спорту Ім'я Вид спорту Назва Вид спорту Ім'я Вид спорту Ім'я Вид спорту
1990 Даніель Джубелліні Спортивна гімнастика Аніта Протті Легка атлетика команда з Густавом Ведером Бобслей Франц Нітліспах Інвалідна атлетика Сімон Шенк Хокей
1991 Вернер Гюнтер Легка атлетика Френі Шнайдер Гірськолижний спорт Збірна Швейцарії Футбол Франц Нітліспах Інвалідна атлетика Карл Фрехснер Гірськолижний спорт
1992 Тоні Ромінгер Велоспорт Конні Кісслінг Фристайл Команда у Кубку Девіса Теніс Хайнц Фрай Інвалідна атлетика Білл Галліган Хокей
1993 Тоні Ромінгер Велоспорт Мануела Малєєва Теніс Збірна Швейцарії Футбол Хайнц Фрай Інвалідна атлетика Рой Годжсон Футбол
1994 Тоні Ромінгер Велоспорт Френі Шнайдер Гірськолижний спорт Збірна Швейцарії Футбол Франц Нітліспах Інвалідна атлетика Петер Шльопфер Легка атлетика
1995 Лі Дунхуа Спортивна гімнастика Френі Шнайдер Гірськолижний спорт Збірна Швейцарії Футбол Хайнц Фрай Інвалідна атлетика Урс Мюхлеталер Гандбол
1996 Лі Дунхуа Спортивна гімнастика Барбара Гееб Велоспорт двійка Майкл Гієр/Маркус Гієр Веслування Хайнц Фрай Інвалідна атлетика Марті Айткен Веслування
1997 Міхаель фон Грюніген Гірськолижний спорт Мартіна Хінгіс Теніс команда з Рето Гьотчі Бобслей Хайнц Фрай Інвалідна атлетика Мелані Молітор Теніс
1998 Оскар Камензінд Велоспорт Наташа Бадманн Тріатлон команда з Рето Гьотчі Лозанна Олімпік Хайнц Фрай Інвалідна атлетика Ральф Крюгер Хокей
1999 Марсель Шельберт Легка атлетика Аніта Вейєрманн Легка атлетика Мартін Лаціга/Пауль Лаціга Волейбол Хайнц Фрай Інвалідна атлетика Хайнц Гюнтхард Тенніс
2000 Андре Бюше Легка атлетика Бріджит МакМахон Тріатлон Софі Ламон/Діана Романьйолі/Джіанна Хаблютцель-Буркі Фехтування Лукас Крістен Легка атлетика Марсель Коллер Футбол


Рік Спортсмен Спортсменка Команда Спортсмен-інвалід Тренер Прорив
Ім'я Вид спорту Ім'я Вид спорту Назва Вид спорту Ім'я Вид спорту Ім'я Вид спорту Ім'я Вид спорту
2001 Андре Бюше Легка атлетика Соня Неф Гірськолижний спорт Sauber-Petronas Автомобільні гонки Едіт Вольф-Хункелер Інвалідна атлетика Енді Фьогтлі Легка атлетика Нікола Шпіріг Тріатлон
2002 Симон Амман Стрибки з трампліна Наташа Бадманн Тріатлон ФК Базель Футбол Едіт Вольф-Хункелер Інвалідна атлетика Берні Шьодлер Стрибки з трампліна Міріям Казанова Теніс


Рік Спортсмен Спортсменка Команда Спортсмен-інвалід Тренер Прорив Нагорода честі
Ім'я Вид спорту Ім'я Вид спорту Назва Вид спорту Ім'я Вид спорту Ім'я Вид спорту Ім'я Вид спорту Ім'я Вид спорту
2003 Роджер Федерер Теніс Сімон Нігглі-Людер Спортивне орієнтування Team Alinghi Вітрильний спорт Едіт Вольф-Хункелер Інвалідна атлетика Ірен Мюллер-Буше Спортивне орієнтування Томас Люті Мотоспорт Ферді Кюблер Велоспорт
2004 Роджер Федерер Теніс Карін Тюріґ Велоспорт Гуше/Кобель Пляжний волейбол Урс Коллі Легка атлетика Рольф Каліх Фехтування Марсель Хуг Інвалідна атлетика
2005 Томас Люті Мотоспорт Сімон Нігглі-Людер Спортивне орієнтування Збірна Швейцарії Футбол Едіт Вольф-Хункелер Інвалідна атлетика Якоб Кун Футбол Йонас Гіллер Хокей Петер Заубер Автомобільний спорт
2006 Роджер Федерер Теніс Таня Фрейден Сноубординг Збірна Швейцарії Футбол Едіт Вольф-Хункелер Інвалідна атлетика Якоб Кун Футбол Йоган Джуру Футбол
2007 Роджер Федерер Теніс Сімон Нігглі-Людер Спортивне орієнтування Team Alinghi Вітрильний спорт Едіт Вольф-Хункелер Інвалідна атлетика Арно Дель Курто Хокей Табо Сефолоша Баскетбол Адольф Огі
2008 Фаб'ян Канчеллара Велоспорт Аріелла Кеслін Спортивна гімнастика Федерер/Вавринка Теніс Хайнц Фрай Інвалідна атлетика Лео Хелд Дзюдо Лара Гут Гірськолижний спорт
2009 Дідьє Кюш Гірськолижний спорт Аріелла Кеслін Спортивна гімнастика ЦСК Лайонс Хокей Хайнц Фрай Інвалідна атлетика Фредрік Аукланд Лижні перегони Даріо Колонья Лижні перегони Юнацька збірна (U-17) Футбол
2010 Симон Амман Стрибки з трампліна Аріелла Кеслін Спортивна гімнастика Юнацька збірна (U-17) Футбол Крістоф Кюнц Моноскібоб Дані Райзер Футбол Міхаель Шмід Фристайл
2011 Дідьє Кюш Гірськолижний спорт Сара Майєр Фігурне катання Молодіжна збірна Футбол Марсель Хуг Інвалідна атлетика Арно Дель Курто Хокей Джулія Штейнгрубер Спортивна гімнастика
2012 Роджер Федерер Теніс Нікола Шпіріг Тріатлон ФК Базель Футбол Едіт Вольф-Хункелер Інвалідна атлетика Роберто Ді Маттео Футбол Беньямін Веґер Біатлон
2013 Даріо Колонья Лижні перегони Джулія Штейнгрубер Спортивна гімнастика Національна збірна Хокей Марсель Хуг Інвалідна атлетика Шон Сімпсон Хокей Белінда Бенчич Теніс
2014 Роджер Федерер Теніс Домінік Гізін Гірськолижний спорт Національна збірна у Кубку Девіса Теніс Марсель Хуг Інвалідна атлетика Гурі Хетланд Лижні перегони Карім Хуссейн Легка атлетика

ДжерелаРедагувати