Користувач:St.joliez/Чернетка

Mozaika „Morze i ryby”

ред.
 
Mozaika „Morze i Ryby” na fasadzie sklepu „Ocean”.

Panno "Morze i ryba" zostało stworzone w technice wizantyjskiej mozaiki. Podstawą kompozycji jest transformacja morskiej flory i fauny w nowoczesnym stylu.[1] Podstawą mozaiki są kawałki kolorowych kamieni, szkliwa. Do układania ornamentu użyto ponad 2 tony materiału.

Lokalizacja

ред.

Mozaika „Morze i ryby” jest umieszczona na fasadzie sklepu „Okean”. Sklep rybny „Ocean” znajdował się pod numerem 26-A na ulicy Wołodymyra Wielkiego we Lwowie. Budynek powstał w 1982 roku według wspólnego projektu architektów Wasyla Kamieńszczyka i Jarosława Mastyla. Na fasadzie zewnętrznym namalowana jest „mozaika oceaniczna”, której autorem jest słynny malarz Wołodymyr Patyk.

Autorstwo

ред.

Wołodymyr Yosypovych Patyk urodził się we wsi Czarny Ostrów, powiat Żydaczowski, obwód lwowski. Studiował w szkole artystycznej i przemysłowej. W 1953 ukończył Lwowski Instytut Sztuk Użytkowych i Dekoracyjnych (obecnie Lwowska Narodowa Akademia Sztuk Pięknych).

Wołodymyr Patyk to klasycysta i twórca historii sztuki, Artysta Ludowy Ukrainy, laureat Nagrody im. Szewczenki.

 
Fragmenty mozaiki „Morze i Ryby” na fasadzie sklepu „Ocean”.
 
Fragmenty mozaiki „Morze i Ryby” na fasadzie sklepu „Ocean”.

W czasach sowieckich Wołodymyr Patyk niemal corocznie realizował monumentalne zamówienia zakładu artystycznego i produkcyjnego, w które zaangażowanych było wielu członków Związku Artystów Ukraińskiej SRR. W projektowaniu elewacji i holi budynków użyteczności publicznej Patyk dał się poznać jako optymistyczny artysta o dekoracyjnym i nowatorskim kierunku – w 1978 roku ułożył płaskorzeźbową mozaikę „Morze i Ryby” dla sklepu „Ocean”.[2]

Historia zniszczenie i odbudowy

ред.

W lutym 2019 roku Real Estate Group LLC uzgodniła warunki urbanistyczne i ograniczenia dotyczące odbudowy sklepu rybnego Ocean, który został zbudowany w 1982 roku. Według systemu Youcontrol właścicielem firmy są Volodymyr i Natalia Shved.

Rozpoczęto rekonstrukcję budynku na wiosnę, a 18 lipca 2019 roku rozebrano ścianę z mozaiką autorstwa Wołodymyra Patyka, która zgodnie z projektem miała zostać zachowana. Opinia publiczna była niezwykle oburzona takimi działaniami ze strony dewelopera, dlatego już następnego dnia wykonawczy komitet LMR zwołał nadzwyczajne posiedzenie miejskiej rady i unieważnił warunki urbanistycznego rozwoju i ograniczenia dotyczące przebudowy budynku.

Za zniszczenie legendarnej mozaiki, "Firma Real Estate Group" została ukarana w wysokości 90 000 hrywien. Później firma zobowiązała się na własny koszt odtworzyć utraconą mozaikę i przekazać część pomieszczenia o szacowanej powierzchni 1000 m2 na cele komunalne jako szkołę artystyczną. Po zapłaceniu wszystkich kar, spółka "Real Estate Group" wznowiła działalność i spełniła wszystkie warunki.

Pod koniec listopada 2019 roku ściana została odbudowana i wykonano relief legendarnej mozaiki. Pozostało jedynie umieścić panno, jednak prace te zdecydowano się przenieść na kolejny rok.

W kwietniu 2020 roku wznowiono prace nad wykonaniem kopii legendarnej mozaiki "Morze i ryby". [3]Według słów syna Volodymyra Patyka, Ostapa, projekt został zachowany w 100% dzięki fotodokumentacji. Dzięki temu udało się odtworzyć mozaikę w 99%. Trudności polegały na znalezieniu odpowiednich materiałów. "Było trudno znaleźć i dopasować kamienie w odpowiednim kolorze. Kamienie były poszukiwane w całej Ukrainie" - dodał historyk sztuki.[4]

Udział

ред.

„Morze i ryby” Wołodymyra Patyka, „Borywiter” Ałły Górskiej i inne mozaiki ukraińskich artystów zostały zademonstrowane w Wiedniu za pomocą mappingu 3D. Projekt wideo mappingu Discover Ukraine: Bit by Bit stał się zwieńczeniem „Ukraińskiej Nocy” — wielkiego wydarzenia ukraińskiej muzyki elektronicznej i sztuk wizualnych, które odbyło się w stolicy Austrii w 2019.[5]

Dodatkowo

ред.
 
Mozaika „Morze i Ryby” na fasadzie sklepu „Ocean”.

We Lwowie utworzono odpowiedni rejestr mozaik, na który składa się 236 dzieł pod 74 adresami. Spośród nich 25 znajduje się w zabytkach architektury, 10 — na formach małej architektury, 226 — na elewacjach i we wnętrzach budynków. Mają też 26 mozaik wykonanych przed 1939 r. i 48 po 1939 r. i do dziś. Jedną z takich mozaik jest „Morze i Ryby” na fasadzie dawnego sklepu z owocami morza „Ocean”, wykonana przez Wołodymyra Patykę w 1978 roku.

Tworzenie mozaik było czymś w rodzaju nowoczesnej sztuki ulicznej, sztuki w plenerze. Jednocześnie jest to również szczególny język malarstwa ściennego: z nieodłącznymi obrazami, szczegółami, pomysłami. Dlatego mozaika w stylistyce epoki sowieckiej nie powinna być ślepo ignorowana i piętnowana jako „dziedzictwo ZSRR”. Prace te zasługują na uwagę i zachowanie.

  1. Мозаїчне панно «Море і риби» Патика представили на Венеціанському бієнале. tvoemisto.tv. Процитовано 17 червня 2023.
  2. Володимир Патик. HofA (укр.). Процитовано 17 червня 2023.
  3. «Море і риби»: на колишньому магазині «Океан» відновили мозаїку. portal.lviv.ua (укр.). Процитовано 17 червня 2023.
  4. У Львові відновили мозаїку "Море і риби", яку раніше зруйнував недобросовісний забудовник, - ФОТО. 032.ua - Сайт міста Львова (укр.). Процитовано 17 червня 2023.
  5. Проєкцією мозаїки «Море і риби» милувалися у Відні. Збруч (укр.). 7 жовтня 2019. Процитовано 17 червня 2023.