ВО-2 «Буг»: відмінності між версіями

[перевірена версія][перевірена версія]
м (виправлення дат)
 
(Не показано 53 проміжні версії 20 користувачів)
Рядок 1: Рядок 1:
{{Картка військового підрозділу
'''ВО-2 «Буг»''' - воєнна округа [[Українська повстанська армія| Української повстанської армії]] (Львівщина), частина оперативної групи [[УПА-Захід]] .
| назва = Воєнна Округа-2 «Буг»
Командири: «Ярема»; з червня 1944 полковник «Вороний» ([[Левкович Василь Михайлович]]).
| місцева_назва =
| зображення =
| розмір_зображення =
| альт =
| підпис =
| дати =
| країна = {{UD (1941)}}
| країни =
| належність = {{fUPA}}
| вид =
| тип =
| роль =
| спеціалізація =
| розмір =
| командна_структура =
| гарнізон =
| гарнізон_назва =
| прізвисько =
| заступник =
| гасло =
| штандарт = <!-- або | кольори = -->
| штандарт_назва = <!-- або | кольори_назва = -->
| марш =
| талісман =
| річниці =
| оснащення =
| оснащення_назва =
| битви =
| битви_назва =
| нагороди =
| почесні_найменування =
| почесні_найменування_назва =
| розпущено =
| льотні_години =
| вебсайт =
<!-- Командувачі -->
| поточний_командувач =
| командувач1 = «Ярема» ([[Линда Остап]])
| командувач1_назва = 12.1943&nbsp;— 06.1944
| командувач2 = «Вороний» ([[Левкович Василь Михайлович]])
| командувач2_назва = 06.1944&nbsp;— 17.12.1946
| командувач3 = «Червень» ([[Тершаковець Зиновій]])
| командувач3_назва = поч.1947&nbsp;— 4.11.1948
| командувач4 = [[Дяків Осип]] «Левадний»
| командувач4_назва = 1949—1950
| командувач5 =
| командувач5_назва =
| командувач6 =
| командувач6_назва =
| командувач7 =
| командувач7_назва =
| командувач8 =
| командувач8_назва =
| командувач9 =
| командувач9_назва =
| визначні_командувачі =
<!-- Знаки розрізнення -->
| знак_розрізнення =
| знак_розрізнення_назва =
| знак_розрізнення2 =
| знак_розрізнення2_назва =
| знак_розрізнення3 =
| знак_розрізнення3_назва =
| знак_розрізнення4 =
| знак_розрізнення4_назва =
| знак_розрізнення5 =
| знак_розрізнення5_назва =
}}
'''ВО-2 «Буг»'''&nbsp;— воєнна округа [[Українська повстанська армія| Української повстанської армії]] (Львівщина), частина оперативної групи [[УПА-Захід]].


Командири: «Ярема» ([[Линда Остап]]) (12.1943&nbsp;— 06.1944); «Вороний» ([[Левкович Василь Михайлович]]) (06.1944&nbsp;— арешт 17.12.1946); «Червень» ([[Тершаковець Зиновій]])&nbsp;— в.о. (поч.1947&nbsp;— †4.11.1948); ? [[Дяків Осип]] «Левадний» (1949—1950).
== Сотні і курені ВО-2 «Буг» (травень 1944) ==
'''Львівська округа "21":'''


== Історія створення ==
* Курінь «Леви» (командир: «Вільха»):
У грудні [[1943]] року [[Українська Національна Самооборона]] прийняла назву [[УПА-Захід]]. У [[Жовківський район|Жовківському районі]] в лютому [[1944]] року на основі [[УНС]] був організований перший військовий вишкіл поблизу с. [[Зарудці]]. У травні-червні того самого року бойові групи регіону були об'єднані в регулярну сотню УПА «Холодноярці», яка вела вишкіл. Її постійно поповнювали нові члени, сотня квартирувала у селах [[Поляни (Жовківський район)|Поляни]], Рокитно, Мокротин Жовківського району. Подібно функціонували й сотні «Холодноярці», «Переяслави». На основі цих сотень на території Жовківщини розпочалось формування Військової округи «Буг», яка отримала в [[УПА-Захід]] порядковий номер 2.
** сотня «Леви І» (командир: "Санчо").

** сотня «Леви ІІ» (командир: "Граб").
Основними завданнями ''ВО-2 «Буг»'' були:
** сотня «Леви ІІІ» (командир: "Голуб").
* формування власних збройних сил і підготовка до боротьби із радянською окупацією (вишкіл відділів, забезпечення їх військовим спорядженням, одягом, харчами);
* захист українського населення від грабунку німецькою окупаційною владою, польськими та радянськими збройними формуваннями.

== Сотні і курені ВО-2 «Буг» (травень 1944) ==
'''Львівська округа «21»:'''


* Курінь «Леви» (командир: [[Вовчук Іван Григорович]] («Граб», «Вільха»)):
** сотня «Леви І» (командир: «Санчо» [[Радкевич Петро]]).
** сотня «Леви ІІ» (командир: [[Вовчук Іван Григорович]] («Граб», «Вільха»)).
** сотня «Леви ІІІ» (командир: «Голуб» [[Мельник Костянтин]]).
* Окремі сотні:
* Окремі сотні:
** сотня «Переяслави» (командир: «Лев»).
** сотня «Переяслави» (командир: «Лев»).
** сотня «Чорна сотня» (командир: «Пісня»).
** сотня «Чорна сотня» (командир: «Пісня»).


'''Золочівська округа "22":'''
'''Золочівська округа «22»:'''


* Курінь «Дружинники» (командир: "Шугай"):
* Курінь «Дружинники» (командир: «Шугай» [[Котельницький Григорій Володимирович|Котельницький Григорій]]):
** сотня «Дружинники І» (командир: "Тигр").
** сотня «Дружинники І» (командир: «Тигр» [[Гуда Роман]]).
** сотня «Дружинники ІІ» (командир: "Іванко").
** сотня «Дружинники ІІ» (командир: «Іванко»).
** сотня «Дружинники ІІІ» (командир: "Малиновий").
** сотня «Дружинники ІІІ» (командир: «Малиновий» [[Кравчук Мар'ян]]).


* Окремі сотні:
* Окремі сотні:
** сотня "?" (командир: "Ненаситець").
** сотня «?» (командир: «Ненаситець» [[Масло Михайло]]).
** сотня "?" (командир: "Пісковий").
** сотня «?» (командир: «Пісковий»).


'''Сокальська округа "23":'''
'''Сокальська округа «23»:'''


** сотня "Ведмідь" (командир: "Орел").
** сотня «Ведмідь» (командир: «Орел»).
** сотня "ім. Галайди" (командир: "Довбуш").
** сотня «ім. Галайди» (командир: «Довбуш»).
** сотня "?" (командир: "Громовий").
** сотня «?» (командир: «Громовий» [[Лагода Петро]]).
** сотня "Кочовики" (командир: "Недолугий").
** сотня «Кочовики» (командир: «Недолугий» [[Рошко Федір]]).
** сотня "Комарі" (командир: "Монета").
** сотня «Комарі» (командир: «Монета»).
** сотня "Перебийніс" (командир: "Лис").
** сотня «Перебийніс» (командир: «Лис»).
** сотня "Перекотиполе" (командир: "Гамалія").
** сотня «Перекотиполе» (командир: «Гамалія»).
** сотня "Тигри" (командир: "Корсак").
** сотня «Тигри» (командир: «Корсак» [[Козярський Іван]]).


'''Равська округа "24":'''
'''Равська округа «24»:'''


** сотня "Галайди" (командир: "Ем").
** сотня «Галайди» (командир: «Ем» [[Пелип Дмитро]]).
** сотня "Завойовники" (командир: "Марний").
** сотня «Завойовники» (командир: «Марний»).
** сотня "Юнаки" (командир: "Морозенко").
** сотня «Юнаки» (командир: «Морозенко»).
** сотня "?" (командир: "Кордуба").
** сотня «?» (командир: «Кордуба»).
** [[Сотня «Залізняка» |сотня «Месники»]] (командир: «Залізняк» [[Шпонтак Іван]]<ref>[http://diasporiana.org.ua/wp-content/uploads/books/9828/file.pdf Бастіон і Батурин. УПА та підпільна адміністрація ОУН в Ярославщині, Любачівщині та Томашівщині в рр. 1944—1947: Документи і матеріяли.], Торонто-Львів, 2012.&nbsp;— С. 627, ст. 408</ref>).
** сотня "Месники" (командир: "Залізняк").
** сотня "Пролом" (командир: "Бродяга").
** сотня «Пролом» (командир: «Бродяга» [[Капало Іван]]).


'''Холмська округа "25".'''
'''Холмська округа «25».'''


** сотня "Вовки" (командир: "Ягода").
** [[Вовки (УПА)|сотня «Вовки»]] (командир: «Ягода» [[Лукасевич Мар'ян Прокопович|Лукасевич Мар'ян]]).


'''Сотні з інших ВО, які діяли у ВО-2 «Буг»:'''
'''Сотні з інших ВО, які діяли у ВО-2 «Буг»:'''


* '''[[ВО-1 «Башта»]]'''.
* '''[[ВО-1 «Башта»]]'''.
** сотня "Спартанці" (командир: "Білий").
** сотня «Спартанці» (командир: «Білий» [[Пасічник Микола]]).


* '''[[ВО-3 «Лисоня»]]'''.
* '''[[ВО-3 «Лисоня»]]'''.
** сотня "Сіроманці" (командир: "Яструб").
** сотня «Сіроманці» (командир: «Яструб» [[Карпенко Дмитро]]).


* '''[[УПА-Південь]]'''
* '''[[УПА-Південь]]'''
** курінь «Наливайка»: сотня "Садок" (командир: "Конашевич").
** курінь «Наливайка»: сотня «Садок» (командир: «Конашевич»).
** курінь «Остріжського»: сотні під командуванням: "Ткача", "Узбека", "Хоми").
** курінь «Остріжського»: сотні під командуванням: «Ткача», «Узбека», «Хоми»).


== Сотні і курені ВО-2 «Буг» (серпень 1944) ==
== Сотні і курені ВО-2 «Буг» (серпень 1944) ==


'''Львівська округа "21".'''
'''Львівська округа «21».'''


* Курінь "Леви":
* Курінь «Леви»:
** сотня "Леви І" (командир: "Дир").
** сотня «Леви І» (командир: «Дир» [[Чемерис Петро]]).
** сотня "Леви ІІ" (командир: "Чорногора").
** сотня «Леви ІІ» (командир: «Чорногора» [[Карпій Михайло]]).


* Курінь командира "Гонти":
* Курінь командира «Гонти»:
** сотня командира "Ворона".
** сотня командира «Ворона».
** сотня командира "Орленка".
** сотня командира «Орленка».


* Курінь "Переяслави" (командир: "Дністер"):
* Курінь «Переяслави» (командир: «Дністер»):
** сотня "Переяслави" (командир: "Лев").
** сотня «Переяслави» (командир: «Лев»).
** сотня "ім. Сагайдачного" (командир "Дністер").
** сотня «ім. Сагайдачного» (командир: «Дністер»).
** сотня командира "Петренка".
** сотня командира «Петренка» [[Явір Самійло]].
** сотня "Дорошенко" (командир: "Верх").
** сотня «Дорошенко» (командир: «Верх»).
** сотня командира "Верна".
** сотня командира «Верна».


* Окремі сотні:
* Окремі сотні:
** "Львівська сотня" (командир: "Січовик").
** «Львівська сотня» (командир: «Січовик»).
** сотня "ім. Перуна" (командир: "Пугач").
** сотня «ім. Перуна» (командир: «Пугач» [[Огородницький Іван]]).


'''Золочівська округа "22".'''
'''Золочівська округа «22».'''


* Курінь "Дружинник" (командир: "Шугай":)
* Курінь «Дружинник» (командир: «Шугай» [[Котельницький Григорій]])
** сотня "Дружинники І" (командир: "Свобода").
** сотня «Дружинники І» (командир: «Свобода»).
** сотня "Дружинники ІІ" (командир: "Іванко").
** сотня «Дружинники ІІ» (командир: «Іванко»).
** сотня "Дружинники ІІІ" (командир: "Малиновий").
** сотня «Дружинники ІІІ» (командир: «Малиновий» Кравчук Мар'ян).


* Курінь "Романовичі" (командир: "Вартовий":)
* Курінь «Романовичі» (командир: «Вартовий» [[Гачкевич Михайло]])
** сотня "Романовичі І" (командир: "Дубенко").
** сотня «Романовичі І» (командир: «Дубенко»).
** сотня "Романовичі ІІ" (командир: "Опока").
** сотня «Романовичі ІІ» (командир: «Опока» [[Ковалишин Михайло]]).


* Окремі сотні:
* Окремі сотні:
** сотня командира "Донця".
** сотня командира «Донця» [[Видра Григорій]].
** сотня командира "Триліс".
** сотня командира «Триліс» [[Гіль Микола]].


'''Сокальська округа "23".'''
'''Сокальська округа «23».'''


** сотня "Ведмідь" (командир: "Грішний").
** сотня «Ведмідь» (командир: «Грішний»).
** сотня "Комарі" (командир: "Монета").
** сотня «Комарі» (командир: «Монета»).
** сотня "Кочовики" (командир: "Недолугий").
** сотня «Кочовики» (командир: «Недолугий» [[Рошко Федір]]).
** сотня "Тигри" (командир: "Голуб").
** сотня «Тигри» (командир: «Голуб» [[Пелех Василь]]).
** сотня командира "Безсмертного".
** сотня командира «Безсмертного».
** сотня командира "Зенка".
** сотня командира «Зенка».
** сотня командира "Морського"
** сотня командира «Морського» [[Гудим Ярослав]].
** сотня командира "Побратима".
** сотня командира «Побратима».
** сотня командира "Черемоша".
** сотня командира «Черемоша».
** "Юнацька сотня" (командир: "Бородач").
** «Юнацька сотня» (командир: «Бородач»).


* Курінь командира "Ударника".
* Курінь командира «Ударника».
** Дві сотні.
** Дві сотні.


'''Равська округа "24".'''
'''Равська округа «24».'''


* Курінь командира "Залізняка":
* Курінь командира «Залізняка»:
** сотня "Месники" (командир: "Залізняк").
** сотня «Месники» (командир: «Залізняк» [[Шпонтак Іван]]).
** сотня "Перебийніс" (командир: "Лис").
** сотня «Перебийніс» (командир: «Лис» [[Хвалібота Михайло]]).
** сотня "Пролом" (командир: "Скала").
** сотня «Пролом» (командир: «Скала»).


* Курінь «Галайда» (командир: «Ем» [[Пелип Дмитро]])<ref>[http://www.zhovkva-rda.com.ua/index.php?option=com_content&view=article&id=480%253A-67-&Itemid=63 Вшанування 67-х роковин трагічних подій Другої світової війни]</ref>:
* Курінь "Галайда" (командир: "Ем"):
** сотня "Галайда І" (командир: "Перемога").
** сотня «Галайда І» (командир: «Перемога» [[Василяшко Василь]]).
** сотня "Галайда ІІ" (командир: "Куліш").
** сотня «Галайда ІІ» (командир: «Куліш» [[Шклянка Григорій]]).
** сотня "Галайда ІІІ" (командир: "Беркут").
** сотня «Галайда ІІІ» (командир: «Беркут» [[Равлик Микола]]).


* Окремі сотні:
* Окремі сотні:
** сотня "Завойовники" (командир: "Марний").
** сотня «Завойовники» (командир: «Марний»).
** сотня командира "Яреми".
** сотня командира «Яреми».


'''Холмська округа "25".'''
'''Холмська округа «25».'''


** сотня "Вовки" (командир: "Ягода").
** сотня «Вовки» (командир: «Ягода» [[Лукасевич Мар'ян Прокопович|Лукасевич Мар'ян]]).
** сотня "Зубаті" (командир: "Крук").
** сотня «Зубаті» (командир: «Крук»).


* Курінь "Гайдамаки" (командир: "Юрченко"):
* Курінь «Гайдамаки» (командир: «Юрченко» [[Левочко Василь]]):
** сотня "Гайдамаки І" (командир: "Рома").
** сотня «Гайдамаки І» (командир: «Роман» [[Крупа Іван]]).
** сотня "Гайдамаки ІІ" (командир: "Брила").
** сотня «Гайдамаки ІІ» (командир: «Брила»).
** "Юнацька сотня" (командир: "Гайворон").
** «Юнацька сотня» (командир: «Гайворон» [[Левочко Василь]]).


'''Сотні з інших ВО, які діяли у ВО-2 «Буг»'''.
'''Сотні з інших ВО, які діяли у ВО-2 «Буг»'''.
Рядок 145: Рядок 223:
* '''[[ВО-1 «Башта»]]'''
* '''[[ВО-1 «Башта»]]'''


** Курінь "Холодноярці"( командир: "Град"):
** Курінь «Холодноярці» (командир: «Максим Град» [[Маговський Олександр]]):
*** сотня "Холодноярці І" (командир: "Глухий").
*** сотня «Холодноярці І» (командир: «Глухий» [[Гуль Володимир]]).
*** сотня "Холодноярці ІІ" (командир: "Грізний").
*** сотня «Холодноярці ІІ» (командир: «Грізний» [[Гринь Михайло]]).
*** сотня "Холодноярці ІІІ" (командир: "Летун").
*** сотня «Холодноярці ІІІ» (командир: «Летун» [[Липницький Іван]]).


* '''[[ВО-3 «Лисоня»]]'''
* '''[[ВО-3 «Лисоня»]]'''
** сотня "Сіроманці" командир "Яструб".
** сотня «Сіроманці» командир «Яструб» [[Карпенко Дмитро]].


* '''[[УПА-Південь]]'''
* '''[[УПА-Південь]]'''
** Курінь командира "Наливайка": сотня "Садок" (командир: "Конашевич").
** Курінь командира «Наливайка»:
*** сотня «Садок» (командир: «Конашевич»).


== Сотні і курені ВО-2 «Буг» (листопад 1944) ==
== Сотні і курені ВО-2 «Буг» (листопад 1944) ==
Рядок 160: Рядок 239:
'''Любачівський ТВ.'''
'''Любачівський ТВ.'''


* Курінь "Месники" (командир: "Залізняк"):
* Курінь «Месники» (командир: «Залізняк» [[Шпонтак Іван]]):
** сотня "Месники І" (командир: "Шум").
** сотня «Месники І» (командир: «Шум» [[Шиманський Іван]]).
** сотня "Месники ІІ" (командир: "Метелик").
** сотня «Месники ІІ» (командир: «Метелик» [[Петренко]]).


'''Равський ТВ "1".'''
'''Равський ТВ «1».'''


* Курінь "Галайда" (командир: "Лис"):
* Курінь «Галайда» (командир: «Лис» [[Хвалібота Михайло]]):
** сотня "Галайда І" (командир: "Перемога").
** сотня «Галайда І» (командир: «Перемога» Василяшко Василь).
** сотня "Галайда ІІ" (командир: "Куліш").
** сотня «Галайда ІІ» (командир: «Куліш» [[Шклянка Григорій]]).
** сотня Кочовики" (командир: "Шумський").
** сотня «Кочовики» (командир: «Шумський» [[Рошко Юрій]]).


'''Сокальський ТВ "3".'''
'''Сокальський ТВ «3».'''


** сотня "Комарі" (командир: "Монета").
** сотня «Комарі» (командир: «Монета»).


* Курінь командира "Летуна":
* Курінь командира «Летуна» [[Сенюк Юрій]]:
** сотня "Перебийніс" (командир: "Дорошенко").
** сотня «Перебийніс» (командир: «Дорошенко»).
** сотня "Пролом" (командир: "Черемош").
** сотня «Пролом» (командир: «Черемош»).


'''Золочівський ТВ.'''
'''Золочівський ТВ.'''


* Курінь "Дружинники" (командир: "Шугай"):
* Курінь «Дружинники» (командир: «Шугай» [[Котельницький Григорій Володимирович]]):
** сотня "Дружинники І" (командир: "Свобода").
** сотня «Дружинники І» (командир: «Свобода»).
** сотня "Дружинники ІІ" (командир: "Оверко").
** сотня «Дружинники ІІ» (командир: «Оверко»).
** сотня "Дружинники ІІІ" (командир: "Малиновий").
** сотня «Дружинники ІІІ» (командир: «Малиновий» Кравчук Мар'ян).


* Курінь "Романовичі" (командир: "Ткаченко"):
* Курінь «Романовичі» (командир: «Ткаченко-Cтир» [[Цимбалко Михайло]]):
** сотня "Романовичі І" (командир: "Лапайдух").
** сотня «Романовичі І» (командир: «Лапайдух» [[Загоруйко Роман]]).
** сотня "Романовичі ІІ" (командир: "Опока").
** сотня «Романовичі ІІ» (командир: «Опока» [[Ковалишин Михайло]]).


* Окремі сотні:
* Окремі сотні:
** сотня командира "Донця".
** сотня командира «Донця» [[Видра Григорій]].
** сотня командира "Кочовика".
** сотня командира «Кочовика».


'''Львівський ТВ "5".'''
'''Львівський ТВ «5».'''


** сотня "Переяслави" (командир: "Петренко").
** сотня «Переяслави» (командир: «Петренко»).


* Курінь "Холодноярці" (командир "Град"):
* Курінь «Холодноярці» (командир «Максим Град» [[Маговський Олександр]]):
** сотня "Холодноярці І" (командир: "Глухий").
** сотня «Холодноярці І» (командир: «Глухий» [[Гуль Володимир]]).
** сотня "Холодноярці ІІ" (командир: "Грізний").
** сотня «Холодноярці ІІ» (командир: «Грізний» [[Гринь Михайло]]).
** сотня "Холодноярці ІІІ" (командир: "Сакара").
** сотня «Холодноярці ІІІ» (командир: «Сакра» [[Липницький Іван]]).


* Курінь "Журби" (командир: "Тигр"):
* Курінь «Жубри» (командир: «Тигр»):
** сотня "Журби І" (командир: "Дир").
** сотня «Жубри І» (командир: «Дир» [[Чемерис Петро]]).
** сотня "Журби ІІ" (командир: "Громовий").
** сотня «Жубри ІІ» (командир: «Громовий» [[Лагода Петро]]).


'''Холмщина'''.
'''Холмщина'''.


* Курінь "Вовки" (командир: "Ягода"):
* Курінь «Вовки» (командир: «Ягода» [[Лукасевич Мар'ян Прокопович|Лукасевич Мар'ян]]):
** сотня "Вовки І" (командир: "Ясруб").
** сотня «Вовки І» (командир: «Яструб» [[Сидорук Олекса]]).
** сотня "Вовки ІІ" (командир: "Карпо").
** сотня «Вовки ІІ» (командир: «Карпо» [[Пилипчук Павло]]).


== Сотні і курені ВО-2 «Буг» (червень 1945) ==
== Сотні і курені ВО-2 «Буг» (червень 1945) ==


[[ТВ-11 «Пліснисько»]] (командир: «Шугай» ([[Котельницький Григорій]] († 26.01.1946))).
[[ТВ-11 «Пліснисько»]] (командир: курінний «Чайчук» [[Грицина Михайло]] (†19.12.1945), курінний «Шугай» [[Котельницький Григорій]] († 26.01.1946))<ref>[http://ukrcenter.com/Література/Михайло-РОМАНЮК-/26052-1/СОТНЯ-УПА-СВОБОДИ Михайло Романюк. Сотня УПА «СВОБОДИ»]</ref>.


* Курінь "Дружинники" (командир: «Шугай»):
* Курінь «Дружинники» (командир: «Шугай»):
** сотня "Дружинники" (командир: «Свобода»).
** сотня «Дружинники» (командир: «Свобода»).
** сотня "Витязі" (командир: «Оверко»).
** сотня «Витязі» (командир: «Оверко»).
** сотня «Непоборні» (командир: «Малиновий» [[Кравчук Мар'ян]])<ref>{{Cite web |url=http://www.ukrnationalism.org.ua/publications/?n=2854 |title=Кущовий провідник ОУН Петро Сало-«Загірський» |accessdate=16 квітня 2014 |archiveurl=https://web.archive.org/web/20140224224220/http://www.ukrnationalism.org.ua/publications/?n=2854 |archivedate=24 лютого 2014 |deadurl=yes }}</ref>.
** сотня "Непоборні" (командир: «Малиновий»).


[[ТВ-12 «Климів»]] (командир: «Перемога» ([[Василяшко Василь]] († 26.02.1946))).
[[ТВ-12 «Климів»]] (командир: «Перемога» [[Василяшко Василь]] († 26.02.1946)).


** сотня "Галайда І" (командир: "Перемога").
** сотня «Галайда І» (командир: «Перемога» [[Василяшко Василь]]).
** сотня "Галайда ІІ" (командир: "Куліш").
** сотня «Галайда ІІ» (командир: «Куліш» [[Шклянка Григорій]]).
** сотня "Кочовики" (командир: "Штиль").
** сотня «Кочовики» (командир: «Штиль» [[Лобай Євген]]).
** сотня "Перебийніс" (командир: "Шумський").
** сотня «Перебийніс» (командир: «Шумський» [[Рошко Юрій]]).
** сотня "Пролом" (командир: "Черник").
** сотня «Пролом» (командир: «Черник» [[Cвистун Іван]]).
** сотня "Тигри" (командир: "Лис").
** сотня «Тигри» (командир: «Лис» [[Хвалібота Михайло]]).


[[ТВ-13 «Розточчя»]] (командир: «Град»).
[[ТВ-13 «Розточчя»]] (командир: «Максим Град» [[Маговський Олександр]]).


* Курінь "Переяслави" (командир: "Сян"):
* Курінь «Переяслави» (командир: «Дністер»):
** сотня "Переяслави І" (командир: "Бриль").
** сотня «Переяслави І» (командир: «Бриль» [[Гамела Ярослав]]).
** сотня "Переяслави ІІ" (командир: "Петренко").
** сотня «Переяслави ІІ» (командир: «Петренко» [[Явір Самійло]]).
** сотня "Переяслави ІІІ" (командир: "Смирний").
** сотня «Переяслави ІІІ» (командир: «Смирний»).


* Курінь "Холодноярці" (командир: "Град"):
* Курінь «Холодноярці» (командир: «Максим Град» [[Маговський Олександр]]):
** сотня "Холодноярці І" (командир: "Кобзаренко").
** сотня «Холодноярці І» (командир: «Кобзаренко»).
** сотня "Холодноярці ІІ" (командир: "Глухий").
** сотня «Холодноярці ІІ» (командир: «Глухий»).
** сотня "Холодноярці ІІІ" (командир: "Грізний").
** сотня «Холодноярці ІІІ» (командир: «Грізний»).


* Окрема сотня "Журби" (командир: "Стрибожич").
* Окрема сотня «Журби» (командир: «Стрибожич»).


[[ТВ-15 «Яструб»]] (командир: "Крутіж").
[[ТВ-15 «Яструб»]] (командир: «Крутіж»).


* Курінь "Журби" (командир: "Крутіж"):
* Курінь «Жубри» (командир: «Крутіж»):
** сотня "Журби І" (командир: "Дир").
** сотня «Жубри І» (командир: «Дир»).
** сотня "Журби ІІ" (командир: "Гайдук").
** сотня «Жубри ІІ» (командир: «Гайдук»).
** сотня "Журби ІІІ" (командир: "Лис").
** сотня «Жубри ІІІ» (командир: «Лис»).


== Сотні і курені ВО-2 «Буг» (червень 1946) ==
== Сотні і курені ВО-2 «Буг» (червень 1946) ==


[[ТВ-11 «Пліснисько»]] (командир: "Оверко").
[[ТВ-11 «Пліснисько»]] (командир: «Оверко» [[Федорків Володимир]]).


** сотня "Русичі" командир "Оверко".
** сотня «Русичі» командир «Павленко»
** сотня "Витязі".
** сотня «Витязі» (командир «Оверко»


[[ТВ-12 «Климів»]] (командир: "Угринович").
[[ТВ-12 «Климів»]] (командир: «Угринович»).


** сотня "Галайда І" (командир: "Лис").
** сотня «Галайда І» (командир: «Лис» [[Хвалібота Михайло]]).
** сотня "Галайда ІІ" (командир: "Сивий").
** сотня «Галайда ІІ» (командир: «Сивий» [[Панаса Василь]]).
** сотня "Кочовики" (командир: "Штиль").
** сотня «Кочовики» (командир: «Штиль» [[Лобай Євген]]).
** сотня "Переяслави І" (командир: "Бриль").
** сотня «Переяслави І» (командир: «Бриль» [[Гамела Ярослав]]).
** сотня "Переяслави ІІ" (командир: "Гамалія").
** сотня «Переяслави ІІ» (командир: «Гамалія»).
** сотня "Холодноярці І" (командир: "Мрія").
** сотня «Холодноярці І» (командир: «Мрія» [[В... Василь]]).
** сотня "Холодноярці ІІ".
** сотня «Холодноярці ІІ» (командир: «Женчик»).


[[ТВ-14 «Асфальт»]] (командир: "Грабенко").
[[ТВ-14 «Асфальт»]] (командир: «Грабенко» [[Сколоздра Василь]]).


** сотня "Журби" командир "Дир".
** сотня «Жубри» командир «Дир» [[Чемерис Петро]].
** сотня "Непоборні" командир "Осика".
** сотня «Непоборні» командир «Осика».
** сотня "Наддністрянці" командир "Журба".
** сотня «Наддністрянці» командир «Журба».


[[ТВ-15 «Яструб»]] (командир: «Буря»).
[[ТВ-15 «Яструб»]] (командир: «Буря»).


** сотня «Дружинники» (командир: «Козак»).
** сотня «Дружинники» (командир: «Козак» [[Шаповалик Степан]]).
** сотня «Сурмачі» (командир: «Буря»).
** сотня «Сурмачі» (командир: «Буря» [[Нагірний Василь]]).


== Чисельність ВО-2 «Буг»==
== Чисельність ВО-2 «Буг» ==
В складі ВО-2 «Буг» було 6 тис. ( червень 1944); 3 тис. (червень 1945) повстанців.
В складі ''ВО-2 «Буг»'' в червні [[1944]]&nbsp;р. діяло 6000 повстанців, а в червні [[1945]]&nbsp;р.&nbsp;— 3000 повстанців.


== Бойова діяльність ==
== Джерело==
;1945
* Літопис УПА. Нова серія. Т.12. Воєнна округа УПА "Буг" книга 1. - 2009 - 800 с.
: 8 серпня
* Патриляк І. К. «Встань і борись! Слухай і вір…»: українське націоналістичне підпілля та повстанських рух (1939-1960 рр.): Монографія / Центр дослідження визвольного руху. – Львів: Часопис, 2012. – 592 с.

Група з трьох вояків сотні ВО-2 «Буг» [[УПА-Захід]] «Переяслави-1» (командир Ярослав Гамела-Бриль) в райцентрі Яворів Львівської області знищила 3 військовослужбовців НКВС
: 21 серпня

Ройовий Крукіз сотні ВО-2 «Буг» УПА-Захід «Переяслави-1» (командир Ярослав Гамела-Бриль) в райцентрі Яворів знищив сержанта НКВС
: 13 червня

Напад сотні [[ВО-2 «Буг»]] [[УПА-Захід]] «Переяслави-1» (командир Ярослав Гамела-Бриль) на райцентр Яворів Львівської області (4-годинний бій, знищені 50 військовослужбовців)

Облава НКВС (2500 військовослужбовців) на сотню ВО-2 УПА-Захід «Переяслави-1» (командир Ярослав Гамела-Бриль) біля села Наконечне Яворівського району Львівської області (4-годинний бій в оточенні, прорив через 4 застави, знищені 38 військовослужбовця, загинули 5 і поранені 2 вояки УПА, здобуті 1 кулемет, 2 автомати, 1 гвинтівка, боєприпаси).
: 26 грудня

Напад сотні ВО-2 «Буг» УПА-Захід «Переслави-1» (командир Ярослав Гамела-Бриль) на дільницю «винищувального батальйону» в селі Завадів Немирівського району Львівської області (підірвана дільниця, знищені 3 і відпущений 1 боєць, здобуті 1 кулемет, 2 автомати, 15 гвинтівок)
: 31 грудня

Диверсія чоти сотні ВО-2 «Буг» УПА-Захід «Переяслави-1» (командир Ярослав Гамела-«Бриль») біля села Язениця Кам'янка-Бузького району Львівської області (підірваний потяг з ПВ, знищені 40 військовослужбовців-прикордонників)

;1946
: 2 лютого

Оборонний бій роя сотні ВО-2 «Буг» УПА-Захід «Витязі» (командир Володимир Федорків-«Оверко») в Бродівському районі Львівської області (загинули всі воїни УПА, в тому числі ройовий «Кобзар»)

Оборонний бій сотні ВО-2 «Буг» УПА-Захід «Переяслави-1» (командир Ярослав Гамела-«Бриль») у Судово-Вишенському районф Львівської області (загинув начальник штабу сотні «Певний»)
: 22 грудня&nbsp;

Диверсія сотні ВО-2 «Буг» УПА-Захід «Переяслави-1» (командир Ярослав Гамела-«Бриль») в Яворівському районі Львівської області (підірвані 4 мости в райцентрі Яворів, зрізані 140 стовпів телефонного зв'язку і електропередачі)

== Видавнича діяльність ==
Друкованим органом ''ВО-2 «Буг»'' був [[часопис]] «[[Стрілецькі вісті]]» заснований [[15 квітня]] [[1944]] начальником VI політвиховного відділу Військового штабу ''ВО-2 «Буг»'' [[Ваврук Василь|Вавруком Василем]], редактором був Ігор Сушко. Перше число вістей називалося, «Домста». У [[1944]] році «Стрілецьких вістей» вийшло 27 чисел, у [[1945]] році&nbsp;— 10<ref>{{Cite web |url=http://oun-upa.org.ua/organization/ |title=Преса УПА |accessdate=16 квітня 2014 |archiveurl=https://web.archive.org/web/20071012085256/http://oun-upa.org.ua/organization/ |archivedate=12 жовтня 2007 |deadurl=yes }}</ref>.
Від імені ''ВО-2 «Буг»'', яка вже не існувала у [[1947]]–[[1951]], видано три номери [[Одноднівка|одноднівки]] «[[Літопис УПА (одноднівка)|Літопису УПА]]»<ref>[http://hai-nyzhnyk.in.ua/doc2/1947%20(10)%20...Bug.php Літопис УПА. Одноднівка «Бугу»]</ref>.

== Джерело ==
* Літопис УПА. Нова серія. Т.12. Воєнна округа УПА «Буг» книга 1.&nbsp;— 2009—800 с.
* Патриляк І. К. «Встань і борись! Слухай і вір…»: українське націоналістичне підпілля та повстанських рух (1939—1960&nbsp;рр.): Монографія / Центр дослідження визвольного руху.&nbsp;— Львів: Часопис, 2012.&nbsp;— 592 с.
* Нестор Мизак. Діяльність референтури пропоганди УПА-«ЗАХІД» і збройного підпілля ОУН у 1942—1952 pp., 2011.
* Конюхов С.&nbsp;В.&nbsp;Збройний опір ВО «БУГ» окупаційним режимам на території Жовківщини у 1944—1945&nbsp;рр. 2013.

== Посилання ==
* [https://web.archive.org/web/20120530003317/http://forum.ottawa-litopys.org/documents/dos0301_u.htm Петро Содоль. Організаційна структура УПА]

== Примітки ==
{{reflist}}


{{Українська повстанська армія}}
{{Українська повстанська армія}}
Рядок 291: Рядок 412:


[[Категорія:ВО-2 «Буг»]]
[[Категорія:ВО-2 «Буг»]]
[[Категорія:Військові формування, засновані 1944]]

[[pl:II WO Buh]]

Поточна версія на 17:47, 9 грудня 2021

ВО-2 «Буг» — воєнна округа Української повстанської армії (Львівщина), частина оперативної групи УПА-Захід.

Воєнна Округа-2 «Буг»
Країна Flag of Ukraine.svg Українська держава (1941)
Належність UPA-Zaslugy1.png УПА
Командування
12.1943 — 06.1944 «Ярема» (Линда Остап)
06.1944 — 17.12.1946 «Вороний» (Левкович Василь Михайлович)
поч.1947 — 4.11.1948 «Червень» (Тершаковець Зиновій)
1949—1950 Дяків Осип «Левадний»

Командири: «Ярема» (Линда Остап) (12.1943 — 06.1944); «Вороний» (Левкович Василь Михайлович) (06.1944 — арешт 17.12.1946); «Червень» (Тершаковець Зиновій) — в.о. (поч.1947 — †4.11.1948); ? Дяків Осип «Левадний» (1949—1950).

Історія створенняРедагувати

У грудні 1943 року Українська Національна Самооборона прийняла назву УПА-Захід. У Жовківському районі в лютому 1944 року на основі УНС був організований перший військовий вишкіл поблизу с. Зарудці. У травні-червні того самого року бойові групи регіону були об'єднані в регулярну сотню УПА «Холодноярці», яка вела вишкіл. Її постійно поповнювали нові члени, сотня квартирувала у селах Поляни, Рокитно, Мокротин Жовківського району. Подібно функціонували й сотні «Холодноярці», «Переяслави». На основі цих сотень на території Жовківщини розпочалось формування Військової округи «Буг», яка отримала в УПА-Захід порядковий номер 2.

Основними завданнями ВО-2 «Буг» були:

  • формування власних збройних сил і підготовка до боротьби із радянською окупацією (вишкіл відділів, забезпечення їх військовим спорядженням, одягом, харчами);
  • захист українського населення від грабунку німецькою окупаційною владою, польськими та радянськими збройними формуваннями.

Сотні і курені ВО-2 «Буг» (травень 1944)Редагувати

Львівська округа «21»:

  • Окремі сотні:
    • сотня «Переяслави» (командир: «Лев»).
    • сотня «Чорна сотня» (командир: «Пісня»).

Золочівська округа «22»:

  • Окремі сотні:
    • сотня «?» (командир: «Ненаситець» Масло Михайло).
    • сотня «?» (командир: «Пісковий»).

Сокальська округа «23»:

    • сотня «Ведмідь» (командир: «Орел»).
    • сотня «ім. Галайди» (командир: «Довбуш»).
    • сотня «?» (командир: «Громовий» Лагода Петро).
    • сотня «Кочовики» (командир: «Недолугий» Рошко Федір).
    • сотня «Комарі» (командир: «Монета»).
    • сотня «Перебийніс» (командир: «Лис»).
    • сотня «Перекотиполе» (командир: «Гамалія»).
    • сотня «Тигри» (командир: «Корсак» Козярський Іван).

Равська округа «24»:

Холмська округа «25».

Сотні з інших ВО, які діяли у ВО-2 «Буг»:

  • УПА-Південь
    • курінь «Наливайка»: сотня «Садок» (командир: «Конашевич»).
    • курінь «Остріжського»: сотні під командуванням: «Ткача», «Узбека», «Хоми»).

Сотні і курені ВО-2 «Буг» (серпень 1944)Редагувати

Львівська округа «21».

  • Курінь командира «Гонти»:
    • сотня командира «Ворона».
    • сотня командира «Орленка».
  • Курінь «Переяслави» (командир: «Дністер»):
    • сотня «Переяслави» (командир: «Лев»).
    • сотня «ім. Сагайдачного» (командир: «Дністер»).
    • сотня командира «Петренка» Явір Самійло.
    • сотня «Дорошенко» (командир: «Верх»).
    • сотня командира «Верна».
  • Окремі сотні:
    • «Львівська сотня» (командир: «Січовик»).
    • сотня «ім. Перуна» (командир: «Пугач» Огородницький Іван).

Золочівська округа «22».

  • Курінь «Дружинник» (командир: «Шугай» Котельницький Григорій)
    • сотня «Дружинники І» (командир: «Свобода»).
    • сотня «Дружинники ІІ» (командир: «Іванко»).
    • сотня «Дружинники ІІІ» (командир: «Малиновий» Кравчук Мар'ян).

Сокальська округа «23».

    • сотня «Ведмідь» (командир: «Грішний»).
    • сотня «Комарі» (командир: «Монета»).
    • сотня «Кочовики» (командир: «Недолугий» Рошко Федір).
    • сотня «Тигри» (командир: «Голуб» Пелех Василь).
    • сотня командира «Безсмертного».
    • сотня командира «Зенка».
    • сотня командира «Морського» Гудим Ярослав.
    • сотня командира «Побратима».
    • сотня командира «Черемоша».
    • «Юнацька сотня» (командир: «Бородач»).
  • Курінь командира «Ударника».
    • Дві сотні.

Равська округа «24».

  • Курінь командира «Залізняка»:
  • Окремі сотні:
    • сотня «Завойовники» (командир: «Марний»).
    • сотня командира «Яреми».

Холмська округа «25».

    • сотня «Вовки» (командир: «Ягода» Лукасевич Мар'ян).
    • сотня «Зубаті» (командир: «Крук»).
  • Курінь «Гайдамаки» (командир: «Юрченко» Левочко Василь):
    • сотня «Гайдамаки І» (командир: «Роман» Крупа Іван).
    • сотня «Гайдамаки ІІ» (командир: «Брила»).
    • «Юнацька сотня» (командир: «Гайворон» Левочко Василь).

Сотні з інших ВО, які діяли у ВО-2 «Буг».

  • УПА-Південь
    • Курінь командира «Наливайка»:
      • сотня «Садок» (командир: «Конашевич»).

Сотні і курені ВО-2 «Буг» (листопад 1944)Редагувати

Любачівський ТВ.

Равський ТВ «1».

Сокальський ТВ «3».

    • сотня «Комарі» (командир: «Монета»).
  • Курінь командира «Летуна» Сенюк Юрій:
    • сотня «Перебийніс» (командир: «Дорошенко»).
    • сотня «Пролом» (командир: «Черемош»).

Золочівський ТВ.

  • Курінь «Дружинники» (командир: «Шугай» Котельницький Григорій Володимирович):
    • сотня «Дружинники І» (командир: «Свобода»).
    • сотня «Дружинники ІІ» (командир: «Оверко»).
    • сотня «Дружинники ІІІ» (командир: «Малиновий» Кравчук Мар'ян).
  • Окремі сотні:

Львівський ТВ «5».

    • сотня «Переяслави» (командир: «Петренко»).
  • Курінь «Жубри» (командир: «Тигр»):

Холмщина.

Сотні і курені ВО-2 «Буг» (червень 1945)Редагувати

ТВ-11 «Пліснисько» (командир: курінний «Чайчук» Грицина Михайло (†19.12.1945), курінний «Шугай» Котельницький Григорій († 26.01.1946))[3].

  • Курінь «Дружинники» (командир: «Шугай»):
    • сотня «Дружинники» (командир: «Свобода»).
    • сотня «Витязі» (командир: «Оверко»).
    • сотня «Непоборні» (командир: «Малиновий» Кравчук Мар'ян)[4].

ТВ-12 «Климів» (командир: «Перемога» Василяшко Василь († 26.02.1946)).

ТВ-13 «Розточчя» (командир: «Максим Град» Маговський Олександр).

  • Курінь «Переяслави» (командир: «Дністер»):
    • сотня «Переяслави І» (командир: «Бриль» Гамела Ярослав).
    • сотня «Переяслави ІІ» (командир: «Петренко» Явір Самійло).
    • сотня «Переяслави ІІІ» (командир: «Смирний»).
  • Курінь «Холодноярці» (командир: «Максим Град» Маговський Олександр):
    • сотня «Холодноярці І» (командир: «Кобзаренко»).
    • сотня «Холодноярці ІІ» (командир: «Глухий»).
    • сотня «Холодноярці ІІІ» (командир: «Грізний»).
  • Окрема сотня «Журби» (командир: «Стрибожич»).

ТВ-15 «Яструб» (командир: «Крутіж»).

  • Курінь «Жубри» (командир: «Крутіж»):
    • сотня «Жубри І» (командир: «Дир»).
    • сотня «Жубри ІІ» (командир: «Гайдук»).
    • сотня «Жубри ІІІ» (командир: «Лис»).

Сотні і курені ВО-2 «Буг» (червень 1946)Редагувати

ТВ-11 «Пліснисько» (командир: «Оверко» Федорків Володимир).

    • сотня «Русичі» командир «Павленко»
    • сотня «Витязі» (командир «Оверко»

ТВ-12 «Климів» (командир: «Угринович»).

    • сотня «Галайда І» (командир: «Лис» Хвалібота Михайло).
    • сотня «Галайда ІІ» (командир: «Сивий» Панаса Василь).
    • сотня «Кочовики» (командир: «Штиль» Лобай Євген).
    • сотня «Переяслави І» (командир: «Бриль» Гамела Ярослав).
    • сотня «Переяслави ІІ» (командир: «Гамалія»).
    • сотня «Холодноярці І» (командир: «Мрія» В... Василь).
    • сотня «Холодноярці ІІ» (командир: «Женчик»).

ТВ-14 «Асфальт» (командир: «Грабенко» Сколоздра Василь).

    • сотня «Жубри» командир «Дир» Чемерис Петро.
    • сотня «Непоборні» командир «Осика».
    • сотня «Наддністрянці» командир «Журба».

ТВ-15 «Яструб» (командир: «Буря»).

Чисельність ВО-2 «Буг»Редагувати

В складі ВО-2 «Буг» в червні 1944 р. діяло 6000 повстанців, а в червні 1945 р. — 3000 повстанців.

Бойова діяльністьРедагувати

1945
8 серпня

Група з трьох вояків сотні ВО-2 «Буг» УПА-Захід «Переяслави-1» (командир Ярослав Гамела-Бриль) в райцентрі Яворів Львівської області знищила 3 військовослужбовців НКВС

21 серпня

Ройовий Крукіз сотні ВО-2 «Буг» УПА-Захід «Переяслави-1» (командир Ярослав Гамела-Бриль) в райцентрі Яворів знищив сержанта НКВС

13 червня

Напад сотні ВО-2 «Буг» УПА-Захід «Переяслави-1» (командир Ярослав Гамела-Бриль) на райцентр Яворів Львівської області (4-годинний бій, знищені 50 військовослужбовців)

Облава НКВС (2500 військовослужбовців) на сотню ВО-2 УПА-Захід «Переяслави-1» (командир Ярослав Гамела-Бриль) біля села Наконечне Яворівського району Львівської області (4-годинний бій в оточенні, прорив через 4 застави, знищені 38 військовослужбовця, загинули 5 і поранені 2 вояки УПА, здобуті 1 кулемет, 2 автомати, 1 гвинтівка, боєприпаси).

26 грудня

Напад сотні ВО-2 «Буг» УПА-Захід «Переслави-1» (командир Ярослав Гамела-Бриль) на дільницю «винищувального батальйону» в селі Завадів Немирівського району Львівської області (підірвана дільниця, знищені 3 і відпущений 1 боєць, здобуті 1 кулемет, 2 автомати, 15 гвинтівок)

31 грудня

Диверсія чоти сотні ВО-2 «Буг» УПА-Захід «Переяслави-1» (командир Ярослав Гамела-«Бриль») біля села Язениця Кам'янка-Бузького району Львівської області (підірваний потяг з ПВ, знищені 40 військовослужбовців-прикордонників)

1946
2 лютого

Оборонний бій роя сотні ВО-2 «Буг» УПА-Захід «Витязі» (командир Володимир Федорків-«Оверко») в Бродівському районі Львівської області (загинули всі воїни УПА, в тому числі ройовий «Кобзар»)

Оборонний бій сотні ВО-2 «Буг» УПА-Захід «Переяслави-1» (командир Ярослав Гамела-«Бриль») у Судово-Вишенському районф Львівської області (загинув начальник штабу сотні «Певний»)

22 грудня 

Диверсія сотні ВО-2 «Буг» УПА-Захід «Переяслави-1» (командир Ярослав Гамела-«Бриль») в Яворівському районі Львівської області (підірвані 4 мости в райцентрі Яворів, зрізані 140 стовпів телефонного зв'язку і електропередачі)

Видавнича діяльністьРедагувати

Друкованим органом ВО-2 «Буг» був часопис «Стрілецькі вісті» заснований 15 квітня 1944 начальником VI політвиховного відділу Військового штабу ВО-2 «Буг» Вавруком Василем, редактором був Ігор Сушко. Перше число вістей називалося, «Домста». У 1944 році «Стрілецьких вістей» вийшло 27 чисел, у 1945 році — 10[5]. Від імені ВО-2 «Буг», яка вже не існувала у 19471951, видано три номери одноднівки «Літопису УПА»[6].

ДжерелоРедагувати

  • Літопис УПА. Нова серія. Т.12. Воєнна округа УПА «Буг» книга 1. — 2009—800 с.
  • Патриляк І. К. «Встань і борись! Слухай і вір…»: українське націоналістичне підпілля та повстанських рух (1939—1960 рр.): Монографія / Центр дослідження визвольного руху. — Львів: Часопис, 2012. — 592 с.
  • Нестор Мизак. Діяльність референтури пропоганди УПА-«ЗАХІД» і збройного підпілля ОУН у 1942—1952 pp., 2011.
  • Конюхов С. В. Збройний опір ВО «БУГ» окупаційним режимам на території Жовківщини у 1944—1945 рр. 2013.

ПосиланняРедагувати

ПриміткиРедагувати